Katso video 3D-tulostuksen ja robotiikan PP-messuilta!

Espoon kristillisen koulun koordinoima ja Opetushallituksen rahoittama kärkihanke ”Pänttäyksestä printtaukseen” huipentui Juvanpuiston koululla järjestettyihin PP-messuihin. Katso messuvideo täältä.

Pänttäyksestä printtaukseen on Opetushallituksen rahoittama, monen toimijan kokeilun kehittämisen ja innovoinnin kärkihanke, joka tuo 3D-tulostuksen ja robotiikan luontevaksi osaksi uuden opetussuunnitelman käyttöönottoa. Uudet pedagogiset sovellukset luovat erilaisille oppijoille mahdollisuuden oppia pelillisyyden ja kokeilun kautta ilmiöitä ja oppiaineita yhdistäen.

Oppilas on ryhmässä oppimisen subjekti, kokeilija ja opettajakin. Hanke tuo 3D-tulostuksen ja robotiikan osaksi perusopetuksen digitaalisia oppimisympäristöjä. Pedagogiset sisällöt kehitetään eri puolilla Suomea olevien peruskoulujen, Metropolia ammattikorkeakoulun ja 3DBear-startupin kanssa, joka vastaa pelillisestä kehityksestä. Hankkeen pedagogisesta tutkimuksesta vastaa Aalto-yliopisto.

EKK:n koordinoimasta Pänttäyksestä printtaukseen -hankkeesta voi lukea lisää täältä.